Atrakcje turystyczne

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W SUDETACH 
Pobyt w Opawie i okolicach to okazja poznania oraz zobaczenia wielu osobliwosci turystycznych w Polsce i Czechach. Agro-Dom w Opawie położony jest u podnuża Karkonoszy w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. Opawa to miejscowość graniczna i znajduje się w samym sercu Sudet. Z tego miejsca w Sudetach wszędzie jest blisko. Na południe od Opawy źródła Bobru, na wschód zalew Bukówka a od zachodu Opawa przytulona jest do wschodniej części Karkonoszy.

Warto więc dla przykładu odwiedzić:

Krzeszów i Opactwo Cysterskie 
Fascynujące miejsce, które zapiera dech w piersiach. Opactwo Cysterskie w Krzeszowie jest jednym z najwspanialszych zabytków architektury barokowej w Europie. 
ciekawe miejsca:
- Bazylika Mniejsza,
- Mauzoleum Piastów,
- Kościół Św. Józefa i Kalwaria Krzeszowska, 
- Dom Opata
Można wejść na wieżę Bazyliki Mniejszej 
Okolica:
- Góra Św. Anny z odtworzonym kościołem Świętej Anny, 
- Przysiółek Betlejem, 
- Rezerwat Glazy Krasnoludków w Gorzeszowie, 
- Czarcia skała w Gorzeszowie 

Z Opawy: 17 km 

widok na gory Skałki Gorzeszowskie - Głazy Krasnoludków 
Rezerwat położony jest na krańcu Zaworów na południe od Gorzeszowa niedaleko Krzeszowa.
Na powierzchni 9ha ochroną objęto ciąg piaskowcowych skałek o różnych i malowniczych kształtach - maczugi, wieże, baszty z wąskimi przejściami i małymi labiryntami.

Z Opawy: 17 km 

głazy krasnoludków 

ARADO - laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze
Podziemne sztolnie wydrążone pod Kamienną Górą przez przymusowych robotników na rozkaz Fuhrera. Niemcy prowadzili w tutejszych podziemnych kompleksach, prace konstrukcyjne nad wytworzeniem samolotu dalekiego zasięgu typu "latające skrzydło" pod nazwą Arado
"Projekt Arado - zaginione laboratorium Hitlera" jest najnowocześniejszym podziemnym kompleksem w Polsce. Na turystów czekają nowatorska iluminacja świetlna, efekty audio i przewodnik, który wciela się w rolę agenta polskiego wywiadu i prowadzi grupę by zdobyć niemieckie tajemnice. 
Podziemia w Kamiennej Górze kryją unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, niemieckiej enigmy oraz wiele tajemnic z czasów II Wony Światowej. 

Z Opawy: 15km 

Atrakcje turystyczne Arado Kolej Sudecka 
Połączenie kolejowe z Czechami na pięknej sudeckiej trasie z Jeleniej Góry do Trutnova.
Gratka dla miłośników koleji i Sudetów. 
Jelenia Góra > Wojanów > Trzcińsko > Janowice Wielkie > Ciechanowice > Marciszów 
> Sędzisław > Kamienna Góra > Błażkowa > Lubawka > Kralovec > Bernartice > Krenow > Libec >Trutnov


Z Opawy: 9km 

Kolej SudeckaKolej Izerska 
Połączenie kolejowe Jelenia Góra - Szklarska Poręba - Harrachov to malowniczy szlak, który ponownie został uruchomiony w 2010 roku po przeszło 65 latach nieużytkowania.
Ta niezwykła linia kolejowa, wybudowana na początku ubiegłego wieku jest jedną z najciekawszych w Polsce.

Tajemnicze zakola, górskie urwiska, fauna i flora Gór Izerskich niemal na wyciągniecie ręki sprawia, że sama podróż żelazną Koleją Izerską jest atrakcją.
Połączenie cieszy się dużą popularnością po obu stronach granicy zwłaszcza w weekendy wielu turystów wybiera się na wycieczkę szynobusem.
Zimą z okien pociągu podziwiać można ośnieżone krajobrazy i szczyty gór otaczających Szklarską Porębę. Na przejechanie pociągiem ze Szklarskiej do Korenova w jedną stronę liczyć trzeba około 40 min. Po dojechaniu na stację kolejową w Korenovie zwiedzić można muzeum kolei zębatej.
Są tam m.in zdjęcia sprzed stu lat dokumentujące budowę kolei w Karkonoszach. Po zwiedzeniu muzeum można się wybrać na pieszą wycieczkę po czeskich Karkonoszach. 

 

 

Wkrótce może kolejny projekt zakończy się sukcesem:

KOLEJ KARKONOSKA pociągiem do karpacza


 


Jezioro Bukowskie - Zalew Bukówka ma powierzchnię 2,0 km2 i jest położone 2km od Opawy.
Tama została wybudowana w latach 1903 - 1905 łącząc zbocza gór: Zadziernej i Zameczka. Przebudowana w 1988 r. spiętrza wodę tworząc jezioro o powierzchni 191 ha. Można tu uprawiać wędkarstwo oraz sporty wodne windsurfing, kajakarstwo i żeglarstwo. 

Z Opawy 2km 

zalew Bukowka


Kruczy Kamień, Rezerwat przyrody na południe od Lubawki w Górach Kruczych
Na powierzchni 10,21 ha ochroną objęte zostały efektowne krajobrazowo porfirowe skałki. Wysokość urwisk skalnych dochodzi do 150 m. 

krucze skały 

Z Opawy 9km 


Masyw skalny Skalne Miasto Adrspach,
Masyw zbudowany jest z górno-kredowych piaskowców. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody.
Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną i są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.
Skalne Miasto to zespół skalnych form ukształtowania powierzchni Ziemi: skałek, ambon, baszt czy grzybów skalnych itp., skupionych w pobliżu siebie i oddzielonych wąskimi rozpadlinami.
Powstawanie Miasta Skalnego jest efektem erozji terenu, następującego szczególnie wzdłuż sieci spękań, charakterystycznej zwłaszcza dla poziomo uwarstwionych skał osadowych, głownie piaskowców, czasem zlepieńców.


Z Opawy 40km Skalne Miasto

----------------------------------------------------------------------------------------------
KOWARY

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach
Park miniatur
Kowary, ul. Zamkowa 9, 
tel. 75 75 222 42
Park jest czynny codziennie w godzinach od 9:00 do 18:00
Zwiedzanie parku trwa około jednej godziny.
Sztolnie Kowary 
Intensywne praca doprowadziły do powstania Podziemnej Trasy Turystycznej Sztolnie Kowary, która stanowi skansen tradycji górniczych i technik wydobywczych. 
sztolnie  w Kowarach

Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna Kopalnia "Liczyrzepa" Sztolnie Kowary

ul Podgórze 55

58-530 Kowary

tel. 75 75 28 458

 

 

 

Dom Kata 

ul. Zamkowa 4

58-530 Kowary

tel. 607 270 797

 

 -----------------------------------------------------------------------------

 

 Jelenia Góra

 

 Termy Cieplickie

 Cieplice, ul. Park Zdrojowy 5

 58-560 Jelenia Góra

 

 --------------------------------------------------------------------------

 Karpacz

 Miejskie Muzeum Zabawek

 ul. Kolejowa 3, 58-540 KARPACZ

 tel. 75 76 18 523

 

 Park Bajek

 ul. Wilcza 2

 58-540 Karpacz

 tel. 783 959 868

--------------------------------------------------------------------------------------

 

Zamkek w Bolkowie Zamek Bolków powstał w XIII w. Jest on jednym z najbardziej rozpoznawalnych zamków na Dolnym Śląsku. Góruje majestatycznie nad okolicą – stoi na wzgórzu o wysokości ok. 400 m. n.p.m. Budowę obiektu rozpoczął książę Bolesław II zwany Rogatką, a kontynuował jego syn Bolko I. Zamek był jedną z wielu warowni chroniących przejście przez masyw Sudetów i umożliwiających długie utrzymywanie niezawisłości księstwa świdnicko-jaworskiego (do końca XIV w.). 

Z Opawy 35km 


Zamek Ksiaż 
największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce (po Wawelu i Malborku). Zamek wybudowany został w latach 1288–1292 dla Bolka I ażeby mógł się on bronić przed najazdem Czechów. 

Z Opawy 35km 


Stadnina Koni w Ksążu
Stado ogierów w Książu prowadzi, oprócz hodowli i sportu, szeroką działalność rekreacyjną i turystyczną, w tym m.in. naukę jazdy konnej, kursy związane z hipologią i zwiedzanie kompleksu stada.

Z Opawy 35km 

stadnina koni w ksążu Palmiarnia w Wałbrzychu niedaleko zamku Książ 


* Rudawy Janowickie 
** Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach - w których zebrana tam woda ze względu na skład chemiczny dna przybiera kolory purpury, błękitu i zieleni są wielką atrakcją turystyczną.
Od XVIII do XX w. wydobywano w tych miejscach piryt, z którego wytwarzano kwas siarkowy w "witriolejni". 
Do jeziorek prowadzi zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę.

Kolorowe jeziorka 


* Podziemny Kompleks Osówka - "Riese"

Stawy Podgórzyńskie - założone na przełomie XIV i XV wieku przez cystersów, przy których powstała osada Podgórzyn. Kompleks stawów jest najwyżej położony w tej części Europy a bliskie sąsiedztwo szczytów górskich podkreśla malowniczy urok tych okolic. obszar obejmuje 150 ha.
Świeże ryby serwowane są w smażalni "Złota RYbka", która czynna jest czynna przez cały rok.

* Sztolnie Walimskie - "Riese"

 

ŚNIEŻKA


 Pełna wrażen będzie na pewno wyprawa na Snieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy 1602  m.n.p.m.

 

 

  fot.www.karpacz.pl


 Z Przełęczy Okraj na Śnieżkę 
Na samej przełęczy znajduje się przejście graniczne, Schronisko oraz parking. Można stąd wyruszyć w kierunku Śnieżki dwoma szlakami. Niebieski szlak prowadzi cały czas wzdłuż granicy, przechodząc przez Kowarski Grzbiet. Łączy się on następnie z czerwonym szlakiem, który do tego miejsca prowadzi od Przełęczy Okraj przez teren Republiki Czeskiej. Odcinek niebieskiego szlaku to wąska ścieżka biegnąca przez rzadki las. Droga wzdłuż czerwonego szlaku jest szeroka i utwardzona. 
Rozwidlające się szlaki pozwalają na zmianę drogi powrotnej na części trasy, co pozwala na urozmaicenie górskiej wędrówki. 

Przełęcz Okraj (1046 m n.p.m.) - oddziela Kowarski Grzbiet od Grzbietu Lasockiego, położona na granicy z Czechami. Znajduje się tu przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów. 

 

 

 


Przełęcz Okraj
Wjeżdżając z rowerem na Przełęcz Okraj można zjechać kilkanaście kilometrów w dół, m. in. do Pecu pod Śnieżką czy nawet do Trutowa.
Po zwiedzeniu okolicy można znów autobusem czeskim przewieźć rowery na Przełęcz Okraj i swobodnie zjechać w dół do Jarkowic i Opawy . 


Grzbiet Lasocki jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Karkonoszy.
W paśmie Grzbietu Lasockiego można zaobserwować, charakterystyczny dla Karkonoszy, strefowy układ roślinności. Występuje tu wiele stanowisk roślin chronionych.
Z wielu miejsc Grzbietu Lasockiego roztaczają się przepiękne panoramy, a widoczność przekracza czasami nawet 100 km. 

 

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości. Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się, po części wykuta przez Walończyków jaskinia. Przy wodospadzie znajduje się schronisko Kamieńczyk.

 


Zoo-safari w Dwor Kralowe w Czechach.

Szlaki narciarstwa biegowego
Opawa - szlak czerwony
„Opawa” oznakowany kolorem czerwonym, o całkowitej długości 13 km, rozpoczyna swój bieg na stadionie w Opawie, położonej u podnóża Grzbietu Lasockiego.
Szlak prowadzi do dwóch turystycznych przejść granicznych:
Niedamirów – Žacléř/Bobr oraz Niedamirów–Horni Albeříce, umożliwiając transgraniczne wędrówki na nartach biegowych.
Na odcinku Opawa – przejście graniczne Niedamirów – Horni Albeříce szlak jest trudny, ale po pokonaniu tych trudności otwiera się możliwość turystycznej penetracji czeskich Karkonoszy, między innymi poprzez kontynuację wędrówki narciarskiej, po przygotowanych trasach Karkonoskiej Magistrali Narciarskiej. Szlak przygotowywany jest do stylu klasycznego.